ילדים בין הפטיש לסדן: גירושין בחברה הערבית במשולש
מאת: סיהאם קעדאן
 
מטרתו של המחקר לבחון את הקשר שבין גירושי הורים בילדות לבין השפעתם על הסתגלות רגשית–חברתית, איכות הקשר הזוגי והפתיחות ליצירת קשר אינטימי בקרב מתבגרים בחברה הערבית. מחקרים שונים מעידים כי לגירושי הורים בילדות השפעה שלילית על ההסתגלות הרגשית–חברתית, על איכות הקשר הזוגי ועל הפתיחות ליצירת קשר אינטימי בקרב מתבגרים.
גירושי הורים הם אירוע משברי וטראומטי עבור ילדים, אשר השפעת השלכותיו על תחומים שונים בהתפתחותם מתועדת בספרות (כהן, 2016). להלן השלבים אותם הילדים עוברים בעת הגירושין: השלב הראשון – הכחשה. הילד פועל במאמץ לבטל את המפגש הרגשי שלו עם המציאות החדשה והכואבת. 
 
קרא/י עוד...
בית המשפט העליון: שני מסלולים לאכיפת פסק-דין המתקף הסדר גישור
מאת: גיורא אלוני, עו"ד ומגשר

הכרעה תקדימית זו ניתנה לאחרונה (‏29.8.2019) מפי כב' השופט עופר גרוסקופף בפסה"ד רע"א 1837/19 בוכריס נ' המשבב עיבוד שבבי (1994) בע"מ ואח'. במסגרת נדחתה בקשת הערעור של המבקש.
העובדות הצריכות לעניין המשיבים והמבקש הינם בעלי מניות באחוזים שונים בשלוש חברות העוסקות בעיבוד שבבי. מחלוקות התגלעו בין הצדדים והם יישבו אותן בהסדר גישור.
הסדר הגישור קבע מתווה להיפרדות הצדדים: המבקש יתפטר מתפקידיו בחברות ויעביר את מניותיו וזכויותיו בהן למשיבים כנגד תשלום ערכן הריאלי, בכפוף לקיזוז חובותיו ותשלומים נוספים שהוגדרו.

קרא/י עוד...
תיעוד גישור בית עלמין תל מונד
מאת: זהבה מור, מגשרת

התובע ואשתו המנוחה שושנה גרו בתל מונד עד לפני כמה שנים ועד היום משפחתם גרה בישוב. לפני שלוש וחצי שנים נפטרה האישה שביקשה לפני מותה להיקבר בתל מונד ליד משפחתה. ביום מותה ביקש הבעל מאחיינו הגר בישוב לקנות חלקת קבר, האחיין אכן קנה קבר בחלקת חריגים. כיוון שהאישה לא תושבת המקום סכום הקבורה עמד על 15.000 ש"ח אך יו"ר העמותה שמכיר את התובע הוריד את המחיר ל- 10.000 ש"ח, כמו כן קנה האחיין מקום קבורה לדודו בסמיכות לקברה של אשתו בסכום של 4.800 ש"ח ועל זה נסב הסכסוך. 
חקלאות וציפורים - קונפליקט או דו-קיום
מאת: ענת שחורי, מגשרת
 
במדינת ישראל ישנם קונפליקטים סביבתיים רבים בין בני האדם לציפורים. מדינת ישראל מהווה מוקד עולמי מרכזי למינים רבים של ציפורים - היא מהווה ציר נדידת ציפורים עיקרי. כחצי מיליארד ציפורים נודדות חולפות דרכנו פעמיים בשנה - בסתיו ובאביב, מאירופה וממערב אסיה לאפריקה וחזרה. זהו שיא עולמי בכל קנה מידה וזאת בנוסף למיליוני ציפורים מקומיות, מקייצות וחורפות. כמו כן, יש גידול עצום במינים המיובאים לישראל למטרות שונות.
ישראל היא אחת המדינות העשירות בציפורים לכל קילומטר רבוע (מויאל, 2009; לשם וקינן, 2009). 

קרא/י עוד...
האם זה במקרה?
הדרך שהובילה אותי לעסוק בגישור

מאת: טובי דנון, יו"ר לשכת המגשרים
 
אירועים שונים קרו במהלך חיי וקורים גם בחיי כולנו. במרבית המקרים אנחנו נוטים לא לייחס חשיבות לאירועים אלה וממשיכים הלאה, עד שקורה אירוע אשר משנה מהלך חיים. ואז נשאלת השאלה, האם זה קרה במקרה? מדוע דווקא אירוע מסוים זה? מאז אני מתבונן בכל אירוע שקורה לי ושואל האם יש לי משהו ללמוד ממנו? במקצועי והשכלתי אני מהנדס תעשייה וניהול ולמדתי גם מנהל עסקים. במשך מרבית חיי התעסוקתיים (מעל ל-30 שנה) עבדתי בתפקידי ניהול בכירים בתעשיית המתכת ולאחר מכן בתעשיית האלקטרוניקה וההייטק.
סימולציה - ריב שכנים
מאת: ענת שחורי, מגשרת


הוראות למיכל
את מתגוררת מעל 20 שנה בשכונה עם בני משפחתך. את אוהבת מאוד בעלי חיים ובין השאר מגדלת שני כלבים כבר הרבה שנים. לאחד מילדייך יש הפרעת קשב וריכוז והקשר בינו לבין הכלבים מאוד חשוב ומסייע לו בהתמודדות עם הקשיים שלו. לפני כארבע שנים שכרה משפחה את הבית שגובל עם ביתך. לפני כשנה החליטה המשפחה לרכוש את הדירה. מאז הרכישה אב המשפחה- ארז לא מפסיק להתלונן. הוא פנה אלייך מספר פעמים בבקשה שלא להפעיל יותר את האח שבו את מחממת את ביתך בחורף מכיוון שלטענתו הריח נדבק לבגדים שלהם שתלויים בחוץ לייבוש. 
 
הפשרה והשלום
מאת: לוי זהבה, מגשרת
 
"ויהי הסכסוך ריב בין רועה מקנה אברם ובין רועי מקנה לוט והכנעני והפריזי אז יושב בארץ.
ויאמר אברם אל לוט אל נא תהי מריבה ביני ובינך ובין רועי ובין רועיך כי אנשים אחים אנחנו, הלא כל הארץ לפניך. הפרד נא מעלי. אם השמאל ואימנה, ואם הימין ואשמילה".
הרקע לסכסוך בין אברהם ללוט נבע בשל הרכוש הרב שהיה לשניהם ולכן הארץ לא יכלה לשאתם יחד. באברהם נאמר: "ואברם כבד מאוד במקנה". 
לאברהם היה מקנה רב שהביא עמו ממצרים וכן הרבה כסף וזהב. ובלוט נאמר: "וגם ללוט ההולך את אברם היה צאן, בקר ואהלים". 
סימולציה - סכסוך משפחתי
מאת: ענת שחורי, מגשרת

 
הוראות לישראל
אתה יליד מושב בשרון וכל חייך עבדת כחקלאי. יש לך 2 בנים. אחד מבניך, נדב הוא בן ממשיך, מתגורר אתך במשק ולקח על עצמו את כל עבודות המשק במקומך. אתה כבר בן כמעט 80 ורק לפני מספר שנים נולדו לך נכדים מנדב, להם ייחלת וציפית שנים רבות.
יחסיך עם נדב היו טובים מאוד, אתה מעריך אותו ואוהב אותו מאוד.
 לצערך הרב אשתו לא מצאה חן בעיניך מלכתחילה ואתה חושב שבנך עשה טעות איומה שנשא לה. הקרבה הפיזית בין ביתך לביתו של בנך גורמת לכך שאתה שומע את המריבות ביניהם ואת הדיבור הבוטה שלה כלפי בנך. 
 
אינטרסים
מאת: דויד מטס

מטרת המאמר היא לבחון את חוסר הידע (הבלתי נמנע) של מגשר בעניינים שונים בכל הליך גישור.
 השאלה המרכזית בהקשר זה היא:
האם ובאיזו מידה מסוגל מגשר לדעת מהם האינטרסים של הצדדים.
כדי לבחון שאלה זו משתמש הכותב בחקר מקרה בו שימש הוא עצמו כמגשר ובאמצעותו הוא מנסה להמחיש את תחושותיו במהלך הגישור.
המסקנה מהניתוח היא  לפיכך:
שהמגשר אינו מסוגל לדעת את האינטרסים של הצדדים.
ולעיתים גם הצדדים אינם מודעים להם ואלו עשויים להתגלות לצדדים ולמגשר תוך כדי ההליך.